LODZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Polonya'nın üçüncü büyük şehrinde yer alan gelişen ve dinamik bir üniversite olan Lodz  Teknik Üniversitesi 1945 yılında kuruldu.Eğitim ve araştırma dokuz fakültede yapılmakta, bunun yanında Üniversite bünyesinde işleyen bir çok birim bulunmaktadır.Takribi 22.000 öğrencinin eğitim gördüğü Lodz Teknik Üniversitesi TUL Polonya'daki en büyük ve en iyi devlet üniversitelerinden biridir.

Eğitim: Lodz Teknik Üniversitesi ,mühendislik eğitimi alanında güçlü bir geleneğe sahip olan ve bilim araştırma eğitim ve alanında yapılan uluslararası işbirliği ile tüm dünyada tanınan başarıları ile ünlü,yerel ve uluslararası öneme sahip, yenilikçi bir üniversite olmayı amaçlayan bir üniversitedir.

Üniversitenin eğitimdeki yeri ve aldığı ödüller: Üniversite Avrupa Eğitim komisyonu tarafından onaylanmış çalışma programları ve öğrenci değişim programları ile yüksek kaliteli eğitim vermektedir.TUL kaliteli eğitim,araştırma programları ve uluslararası değişim programları ile 2009 yılından bu yana ECTS Label almış olan 28 Avrupa Üniversitesinden tek  Polonya üniversitesidir.

Lodz Teknik Üniversitesi,ulusal Rzeczpospolita gazetesi ve Perspektiwy magazin dergisi tarafından Polonya'daki TOP 10 üniversiteleri içinde ilk sıralarda gösterilmiştir.TUL Polonya'daki en iyi dokuzuncu üniversite,teknik üniversiteler içinde ise en iyi dördüncü üniversitedir.

Uluslararası Mühendislik Fakültesi:

TUL is the only university in Poland with so many well-organised study programmes taught in foreign languages. IFE is a unit of TUL offering programmes taught completely in English and in French, perfectly suited for students from abroad. The main objective of the Faculty is to educate professional engineers and managers, fluent in foreign languages, able to demonstrate their knowledge in science, engineering, technology, management and business. At present there are over 1100 students from Poland and abroad at the Faculty. IFE makes the best use of international cooperation, participating in such EU programmes as Socrates, LLP Erasmus, Campus Europae and Tempus. All IFE students realize their sixth semester abroad in partner universities of TUL. In return each academic year TUL receives a few dozen of exchange students from partner universities. "European Project Semester" was created especially for these students. It's main purpose is to realize an interdisciplinary, practical project in an international team.

Eğitim sistemi:

Lodz Teknik Üniversitesi Avrupa Yükseköğretim derece sistemine göre verdiği eğitim ile Avrupa Birliği Üniversiteleri ortak sistemindedir. Öğretim yılından itibaren 2007/2008 öğretim yılından itibaren verilmeye başlanan iki zamanlı Lisans ve Yüksek Lisans sistemi üniversitenin  temel formu olarak ortaya konmuştur.Bu form sonuçları, yeterlikler ve profiller, yeni eğitim programları ve iş gücü düzeyi açısından nitelikleri açıklayan kredi puan birikimi (ECTS) sistem tabanlı öğrenme ile oluşmuştur.

TULİki aşamalı eğitim sistemi ile aşağıdaki akademik dereceleri elde etme imkanı sunar:

Birinci eğitim aşaması: Sanat Lisansı,Bilim Lisansı
İkinci eğitim aşaması :Sanat Yüksek Lisansı,Bilim Yüksek Lisansı
TUL üçüncü döngü olarak Felsefe Doktora (PhD) derecesi elde etme imkanı sunar. Şimdi bu çalışmaların üçüncü bir döngüsüdür.

Uluslararası işbirliği:

The academic staff of TUL put the major emphasis on internationalization of education and improving its quality. The cooperation of TUL with foreign universities, research centres and industry began with establishing the University. Nowadays University cooperates with over 300 academic centers from 40 countries. TUL takes first position among Polish technical universities in students practical placement exchange under the Erasmus programme.

University campus:

TUL prides itself on unique, bustling campus which covers the area of about 32 hectares. It has its own park, a few historic 19th century villas and revitalised factory buildings adjusted to the needs of the university. Nine dormitories provide residence for 3000 students. All students living in the campus get free internet access. There is also a Centre of Foreign Languages which offers foreign languages teaching for all TUL students and Polish language courses for students from abroad.

Student life. Studying is not only learning. That is why TUL supports active people. International student organizations operating at the University offer student practices and training programmes in many different parts of the world. There are almost 60 special interest groups in TUL. These were established especially for students who have passion for knowledge and want to develop it in a particular scientific field. Students can also let their energy doing sports in any of the 20 sport sections of the Academic Sport Association.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player  • Avrupa'da Okumak için Geç Kalmadınız
  • Üniversite Okumanın ve Dil Öğrenmenin Kolaylığını Yaşayın
  • Uzaktan (Online) Üniversite Okuma Fırsatı
  • Kampanyalardan Yararlanmak için Hemen İletişime Geçin